ОЦІНКА КОМПАНІЇ: ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ?
У цій статті я розповім вам про те, як відбувається оцінка компанії, наведу реальні приклади, а також поділюся корисними фактами.

Етапи оцінки

Оцінка компанії (бізнесу) — це процедура, яка потребує спеціальних знань і виконується в кілька етапів.

1. Консультація

Насамперед необхідно звернутися до оцінювача за консультацією. У нашій оціночній компанії ця послуга є абсолютно безкоштовною. Фахівці розкажуть вам про всі особливості оцінки, її терміни та вартість, а також зможете детально обговорити вимоги й умови.

2. Підписання договору

Наступним етапом буде укладення договору надання оціночних послуг. У документі вказуються права й обов'язки клієнта та спеціаліста, обумовлені терміни та вартість, а за необхідності й додаткові умови оцінки.

Наприклад, бувають ситуації, коли в клієнта відсутні певні документи для виконання повної та успішної оцінки, тоді оцінювач може зайнятися відновленням паперів. Ця процедура також зазначається в договорі.

Говорячи про вимоги до оцінки, слід одразу сказати про цілі. Особливість будь-якої оцінки полягає в тому, що процедура виконується строго відповідно до встановленої мети проведення процедури. Ця інформація вноситься до звіту про оцінку. Цей документ має юридичну силу та необхідний для вирішення правових ситуацій або укладання угоди.

Наведу приклад. Ви замовляєте оцінку компанії з метою її продажу, а пізніше приймаєте рішення використовувати звіт про оцінку для оптимізації оподаткування. На жаль, так не вийде. Якщо з'явилися нові цілі, необхідно замовляти нову процедуру оцінки. Саме тому раджу вам заздалегідь обговорювати всі умови оцінки з оцінювачем на етапі консультації.

3. Збір і аналіз інформації

Після того як договір буде укладено, експерт з оцінки розпочинає роботу. Для цього клієнту необхідно надати пакет документів, до якого входять такі папери:

  • документи, що підтверджують реєстрацію організації;
  • статут;
  • технічні документи та ті, в яких зафіксовано власника компанії;
  • баланс і фінансовий звіт, що відображає діяльність організації за певні підзвітні періоди;
  • виписка, складена на підставі балансової відомості;
  • бізнес-план розвитку організації.

4. Вибір підходу та розрахунок вартості

Вивчивши та проаналізувавши документи, оцінювач визначає найбільш раціональний підхід до оцінки (виділяють три методи: порівняльний, майновий і дохідний). Кожен підхід має свої принципи та стратегію оцінки. Використовуючи знання та досвід, фахівець проведе необхідні розрахунки та визначить ринкову вартість компанії.

5. Зустріч з клієнтом


Отримавши дані, оцінювач зустрічається з клієнтом у зручному форматі (онлайн або офлайн) та надає отримані результати. Якщо замовника все влаштовує і жодних претензій немає, тоді фахівець переходить до наступного етапу оцінки — складання звіту про оцінку.

6. Складання звіту про оцінку

Звіт про оцінку — це документ, який підтверджує факт проведення оцінки. У ньому вказується вся інформація про ринкову вартість об'єкта, а також мета оцінки.


Якщо у вас залишилися питання, ви завжди можете звернутися до мене або до моєї команди за безкоштовною консультацією! Ми не здійснюємо оцінку за шаблонами, кожен проєкт виконується індивідуально, спираючись на умови та вимоги клієнта!


Залишилися питання?
Зв'яжіться з нами прямо зараз, і ми відповімо на всі питання!