ОЦІНКА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ: ДОХІДНИЙ ПІДХІД
У цій статті розповім про оцінку нематеріальних активів (НМА). Ця процедура — одна з найпоширеніших у сфері оціночної діяльності.

На практиці оцінку нематеріальних активів виконують завдяки трьом підходам: витратному, ринковому та дохідному. Кожен метод має особливі принципи та правила. Іноді фахівець може комбінувати кілька підходів, щоб отримати точніші результати.

Щоб детальніше розібратися з процедурою оцінки нематеріальних активів, розглянемо особливості застосування дохідного підходу.

На практиці цей метод є найпоширенішим і затребуваним серед експертів-оцінювачів. Він ґрунтується на принципі фіксації заробітку, який отримує компанія від використання та реалізації нематеріальних активів.

Складові прибутку

Від чого залежить цей заробіток? Прибуток нематеріальних активів залежить від таких показників:

  • Розмір заробітку, який отримує компанія від продажу НМА;

  • Підвищення доходу компанії від використання НМА;

  • Економія чистого прибутку.

Також велику роль відіграють такі складові, як авторитет і популярність компанії. Наведу приклад.

До нематеріальних активів належать такі об'єкти: торгові марки, патенти, авторські права та інше. Як думаєте, в якій компанії нематеріальні активи будуть дорожчими: тієї, що щойно створилася чи бренду, якого знає вся країна? Звісно ж, другий варіант. Чим більш потрібні товари та популярна продукція, тим дорожче оцінюватимуться і нематеріальні активи.

Ідея дохідного підходу

Дохідний підхід заснований на наступній ідеї — покупець не віддаватиме за НМА вартість, яка буде більшою, ніж отриманий прибуток. Наприклад, якщо нематеріальні активи щороку приносять дохід у розмірі 250 000 гривень, то малоймовірно, що споживач готовий заплатити за них 1 мільйон гривень. Однак тут слід брати до уваги показники окупності та можливий розвиток самих об'єктів.

У випадку, коли фахівець обрав для виконання оцінки дохідний підхід, йому необхідно проаналізувати реальні доходи від використання та реалізації НМА, перспективи розвитку та розрахувати майбутній прибуток. На основі одержаних даних експерт виводить остаточну ринкову вартість нематеріальних активів.

Де замовити оцінку нематеріальних активів?

У моїй оціночній компанії фахівці виконують оцінку нематеріальних активів, використовуючи різні підходи, виходячи з умов і вимог клієнта. Уже понад 10 років досвіду дозволяють команді швидко й успішно виконувати проєкти відповідно до всіх національних вимог і стандартів.

Якщо у вас є запитання або ви бажаєте замовити оцінку нематеріальних активів, тоді раджу діяти разом з експертом-оцінювачем. Ви можете звернутися до мене особисто й отримати абсолютно безкоштовну консультацію від мене чи моєї команди. Для цього просто залиште заявку на веб-сайті.


Залишилися питання?
Зв'яжіться з нами прямо зараз, і ми відповімо на всі питання!